На гостини до «Української світлиці»
Вивчаєм, друзі, з юних літ
Обряди, звичаї і мову
Це наш чарівний дивосвіт,
Це роду нашого основа.
І.Тарасенко
24 січня 2019 року першокласники КЗ «Опорний заклад загальної середньої освіти «Сузір’я» побували на екскурсії в народознавчому куточку «Українська світлиця». З перших хвилин на присутніх війнуло побутом українців і тією любов’ю, з якою підібраний кожен експонат.
Найулюбленіші дитячі іграшки – ляльки. З розповіді учасників краєзнавчого гуртка діти дізналися історію створення «кукол»- шматочків тканини з окрайчиком м’якого хліба та перших ляльок-мотанок, які, на думку матерів, мали сильну захисну енергетику й могли оберігати членів родини та оселю від всього лихого. Із захопленням діти слухали чудові трелі свищика-птаха.
У давнину посуд зберігався на спеціальних поличках – мисниках. Першокласники були зачаровані традиційним українським посудом: мисками, полумисками, горщиками, макітрами та глечиками. Із задоволенням розглядали розмаїті дерев’яні ложки, адже їх можна використовувати як музичний інструмент.
Окрасою кожної світлиці є українська піч, розмальована квітами та візерунками. Вона дарувала людям здавна тепло, затишок та смачні страви. Але крім неї кожна господиня мала помічників: кочергу, рогача, казани, горнятка та глечики різних розмірів. Наші екскурсанти – справжні українці, тому полюбляють смакувати борщем, навіть знають, які продукти слід використати, щоб ця страва мала неперевершений смак. Свої знання вони показали, беручи участь у грі «Зваримо борщ».
Екскурсія закінчилася виставкою вишитих рушників, адже в народі говорили: «Хата без рушників-як родина без дітей ». Першокласники дізналися, що ця найнеобхідніша в господарстві річ мала безліч назв: божник, сімейний, утирач, веселик, грайлик, росяночка, обрядовий.
У куточку «Українська світлиця » є ще багато предметів побуту стародавніх українців, про які члени краєзнавчого гуртка (учні 3-В класу) із задоволенням розкажуть усім бажаючим. До нових зустрічей!
Фотозвіт
Керівник краєзнавчого гуртка, класовод 3-В класу Марченко Р. І.
|